Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů


Poradna Gramofony

Jak vybrat gramofon?

Nejprve si rozmyslete pro jaký účel budete gramofon používat. Jiný gramofon využijete pokud
chcete gramofon využít na příležitostné přehrávání Vašeho archivu LP desek, jiné nároky jsou
kladeny na gramofon, kterým chcete přenést skladby z LP desek do digitální podoby na záznamová média (USB, SD karta, počítač) a pokud jste dj nebo chcete gramofon do nahrávacího studia, budete vyžadovat profesionální gramofon s jinými parametry než v ostatních případech. Díky těmto odlišným nárokům odpovídá také cenové rozpětí výrobků na trhu.


Rychlé odkazy:
Gramofony s přímým náhonem
Gramofony s řemínkovým náhonem
DJské gramofony
Gramofony s FM rádiem
 

Rozdělení dle funkcí

Pokud nemáte velké nároky, tak pro občasné přehrání LP desek Vám postačí levnější gramofony, které koupíte buď samostatně, nebo jako součást kombinovaných přístrojů (nejčastěji společně s FM/AM rádio přijímačem, CD přehrávačem).

Pokud budete chtít převést Váš archiv LP desek do digitální podoby (MP3), vybírejte gramofony s USB. Pro nejsnazší převod LP využijte kombinovaných zařízení, která umožní provést záznam (Ripování) přehrávané skladby z gramofonu na paměťovou kartu (nejčastěji SD), nebo na externí USB zařízení (Flash disk, externí HDD).

Kupujte pouze gramofony s možností volby rychlosti otáček desky (33, 45 a případně i 78 otáček), protože každá deska může být nahraná v jiné rychlosti a je potřeba přispůsobit rychlost otáčení.


Gramofon s CD, USB, MC kazetou a FM rádiem

Výběr pohonu

Výběr pohonu otáčení talíře gramofonu Gramofony se liší především způsobem jakým je poháněn talíř. Levné gramofony mají pohon řešen pomocí řemínku. Toto řešení je sice levné, ale také přináší své nevýhody, mezi které patří zejména drobné kolísání rychlosti otáček. Počítejte také s tím, že řemínek se časem vytahá nebo praskne a bude potřeba jej vyměnit.

Raménka a přenosky

Výměr raménka gramofonu Na první pohled je patrné, že gramofony používají dva druhy ramének, na které se uchycuje přenoska s jehlou. Rovná ramínka sedí lépe v drážce, díky čemuž se zejména u starších desek zmenšuje riziko případného přeskakování jehly v drážkách. Ramínka ve tvaru „S“ dávají díky své poloze kvalitnější zvuk.

 Vybrat gramofon dle parametrůRádce připravil

club-music.cz

Porovnat gramofony