Jak vybrat gramofon?

Dáte přednost retro stylu před modernou?

Gramofony mají své kouzlo, které vezme za srdce snad každého milovníka hudby. Nic nemůže nahradit nostalgické praskání, když hraje vinylová deska. Věděli jste ale, že právě tohle líbezné praskání ve skutečnosti desce i gramofonu škodí? To, co slyšíte je totiž prach a ten umí nadělat nepěkné škody. Aby vám gramofon vyhovoval a sloužil věrně dlouhá léta, je zapotřebí věnovat pečlivou pozornost jeho výběru, ale také následné údržbě.

  • Regina, redaktorka Heureka.cz
  • Doba čtení: 5 min.

Typy gramofonů

Gramofony s reproduktory

Gramofonům s reproduktory se také často říká gramofony vše v jednom. Mají zabudovaný reproduktor, díky kterému mohou hrát ihned po zapojení.

Jsou sice cenově výhodné, ovšem zvuk z integrovaných reproduktorů není tak kvalitní jako u typů s externími reproduktory.

  • Vhodný pro nenáročné posluchače.

  • Často bývá vybaven FM rádiem.

  • Kvalita zvuku je nižší.

Hi-Fi gramofony

Hi-Fi gramofony ocení především nadšenci, kteří už své zkušenosti s tímto typem přehrávačů mají. Jsou cenově výhodné a pyšní se velmi kvalitním zvukem, který ovšem závisí také na tom, jaký si k němu pořídíte reproduktor. Ten není součástí tohoto typu gramofonu.

  • Lepší reprodukce zvuku oproti gramofonu s reproduktory.

  • Nutné dokoupit reproduktory, případně předzesilovač/reciever.

Hi-Fi gramofony

DJ gramofony

DJ gramofony jsou konstruované tak, aby vydrželi i méně šetrné zacházení a skrečování. Stejně jako Hi-Fi gramofony, mají i tyto DJ gramofony velmi kvalitní zvuk - od toho se však také odvíjí jejich cena. Ta navíc poroste, protože budete potřebovat také mixážní pult.

Gramofony pro DJe mají přímý náhon a motor se silným krouticím momentem.

  • Kvalitní zvuk

  • Skrečování

  • K plnému využití je potřeba dokoupit mixážní pult

  • Vyšší cena

Gramofony pro DJ

USB gramofony

Disponují USB vstupem, který vám v některých případech umožňuje nahrát zvuk z vinylu do digitální podoby. Jindy ovšem USB gramofony slouží jen k přehrávání digitálních souborů z flash disku. Také USB gramofony mohou mít přímý náhon, kde je motor součástí gramofonu, nebo řemínkový náhon, kdy je motor oddělen a díky tomu dochází k potlačení vibrací talíře.

  • Přehrává/nahrává na USB

Gramofony s USB

Manuální gramofon

Ramínko je nutné před přehráváním na desku položit a po dohrání desky ho musíte opět manuálně zvednout. Pokud tak neučiníte, může se stát, že vám jehla po přehrání desku poškrábe.

Manuální gramofony jsou určené především fajnšmekrům, kteří považují obsluhu gramofonu za zážitek a výsadu.

  • Vhodný pro studiové použití a DJe

  • Gramofon je nutné ručně vypnout, aby nedošlo ke zbytečnému opotřebení hrotu.

Poloautomatický gramofon

Jakmile deska dohraje, ramínko se zvedne. Následně se položí do základní pozice a gramofon se vypne. Při začátku přehrávání ovšem musíte ramínko na desku položit. V jiných případech se gramofon jen vypne, ale ramínko se nevrátí.

  • Nedochází k opotřebení hrotu po dohrání desky.

  • Manuální ovládání ramínka může při neopatrném zacházení poškrábat desku.

Automatický gramofon

Automatický gramofon si s obsluhou poradí převážně sám. Položíte desku na talíř a stisknete tlačítko, na jehož pokyn gramofon položí ramínko na desku a po skončení desky ho zase zvedne - gramofon se hned poté vypne.

U některých modelů se sice vypne otáčení desky, ale ramínko musíte vrátit na odkládací podpěru ručně.

  • Nehrozí poškrábání desky neopatrným přiložením jehly.

  • Některé modely mají funkci repeat pro opakované přehrávání strany desky.

Laserové gramofony

Setkat se můžete také s laserovými gramofony. V dnešní době se však vyskytují už jenom v archivech nebo radiových stanicích, v nichž slouží nejen k přehrávání, ale také digitalizaci záznamů. Jejich pořizovací cena je velmi vysoká.

Parametry

Předzesilovač

Jistě uznáte, že zvuk u gramofonu hraje hlavní roli. Proto je jeho nedílnou součástí i předzesilovač. Kvalitní zvuk nelze zajistit už z prvního výstupu, proto je nutné zapojit předzesilovač, který slouží k další úpravě signálu. Integrované předzesilovače nebývají příliš kvalitní, proto se vyplatí pořídit si externí, který upraví zvuk mnohem kvalitněji.

Zesilovače

Zesilovač slouží k zesílení signálu, jenž je poté přes kabely přenesen až do reproduktoru. Dělíme je podle typu konstrukce:

  • Integrované Integrované zesilovače mohou být elektronkové nebo v hybridní konstrukci, které mají nádherný zvuk. Jsou ovšem také dražší.

  • Digitální Jsou neskutečně přesné. Výkon je uměle tvořen digitálním čipem. Jejich největší předností je nízká spotřeba.

  • Koncové Zpracovávají zvukový signál na vstupu v takzvané linkové úrovni s pomocí vnitřních obvodů, tranzistorů, kondenzátorů a elektronek. Rozeznáváme koncové zesilovače ve verzi stereo koncového stupně (zesiluje výkon pro několik reproduktorů naráz) nebo rozdělené na mono bloky (pro každý reproduktor je připraven samostatný koncový stupeň).

  • Sluchátkové Slouží k zesílení vstupního signálu zdroje zvuku do sluchátek. Výsledný zvuk se ovšem také liší podle kvality samotných sluchátek.

  • Profesionální Pro domácí použití je jich určitě škoda, tedy v tom případě, že se zvukem nehodláte dále pracovat, či nemáte skutečně vytříbený sluch. Používají se především v nahrávacích studiích a v tanečních klubech.

Externí předzesilovač je vždy kvalitnější než ten integrovaný.

Přenosky

Samotný gramofon nehraje a nehraje ani se zesilovačem. Co s tím? Pořiďte si přenoskovou vložku neboli přenosku. Jednotlivé typy se liší zejména podle přítlaku. Přenoska hraje při přehrávání desek na gramofonu zásadní roli. U běžně dostupných gramofonů rozdělujeme přenosky a hroty na dva typy.

  • Magnetodynamické Zajišťují velmi kvalitní zvuk, který je dán kmitáním magnetu mezi cívkami. Tyto přenosky jsou osázeny diamantovým tipem či hrotem. Hrot lze většinou jednoduše vyměnit. Fungují na základě elektromagnetické indukce. Vyžadují velmi malý přítlak, a tak i méně opotřebovávají desky. Mají však slabý signál, proto si k nim musíte dokoupit předzesilovač.

  • Krystalové Jde o starší, avšak stále spolehlivou technologii. Zakládají se na pohybu krystalového piezoměniče, v němž díky pohybu a deformaci vzniká elektrické napětí. Mívají safírový hrot, ale bohužel nevydrží tak dlouho jako magnetodynamické přenosky. Navíc opotřebovávají vinylové desky mnohem rychleji. Frekvenční dosah se pohybuje od 40 Hz do 11 kHZ, případně do 15 kHZ.

Dále rozlišujeme také:

  • MM (Moving Magnet) - přenoska s pohyblivým magnetem je velmi kvalitní
  • MC (Moving Coil) - přenosky s pohyblivou cívkou vyžadují kvalitní korekční zesilovač

Hroty

Biradiální hrot neboli jehla se dotýká stěny drážky větší plochou, díky tomu se snižuje její tlak a neopotřebovává desky tak rychle. Obvykle hroty přehrají zhruba dva až tři tisíce stran LP desky. Dále hroty rozdělujeme na:

  • Eliptické - ty nejdražší přenosky mívají diamantový hrot; takové jehle se říká eliptická a má kvalitnější zvuk než biradiální, ale zároveň rychleji opotřebovává desku; jsou častěji využívány k nahrávání než k poslechu
  • Sférické - mají na rozdíl od eliptických zakulacený tvar a desku neopotřebovávají tak rychle; zato však disponují horším zvukem
Vyberte si takový gramofon, který dokáže přehrávat jak LP, tak i SP desky.

Gramofonový talíř

Důležitý je především materiál, ze kterého je gramofonový talíř vyroben. Nejčastěji jím bývá středně tvrdá dřevovláknitá deska, sklo či akryl. Tím nejoblíbenějším materiálem je ovšem hliník, neboť má nízkou hmotnost a rezonanci. Kvalitní talíř by měl disponovat rychlostí 33 otáček za minutu v případě dlouhohrajících LP desek, u SP desek se otáčky v ideálním případě pohybují rychlostí 45 otáček za minutu .

K přehrávání starých desek se používá rychlost 78 rpm, v praxi však na každé vinylové desce najdete uvedený počet otáček, který je pak zapotřebí na gramofonu nastavit.

Jak nastavit gramofon?

Transport gramofonům příliš nesvědčí, proto ho po zakoupení vybalte a připravte ho na přehrávání v pár jednoduchých krocích.

  1. Gramofon umístěte na zcela rovný a pevných povrch. Zkontrolujte ho pomocí vodováhy.
  2. Dle příslušného návodu nasaďte ramínko a připevněte k němu otočné závaží.
  3. Ramínko nastavte do rovnovážné polohy vůči desce tak, aby se vznášelo jen pár milimetrů nad deskou, ale zároveň tak, aby se samo vrátilo do základní polohy. Máte-li výchozí polohu nastavenou, otočte kolečkem s čísly na nulu (základní hodnota přítlaku), aby byla shodná s polohou rysky. Teď nastavte přítlak. Optimální přítlak se pohybuje mezi hodnotami 1,4 až 2 gramy.
  4. Nyní si nastavte úhel přenosky. Ramínko je rovnoběžné s talířem, hrot jehly je lehce vychýlen směrem k ose ramínka a s kolmicí svírá úhel dvacet stupňů.
  5. Zkontrolujte si, jestli je hrot jehly při pohledu zepředu kolmo k drážce desky.

Gramofony jsou často vybaveny zařízením zvaným Antiskating či Bias, díky kterým si můžete regulovat protitlak boční síly působící na přenosku manuálně. Hodnota síly Antiskatingu v gramech nesmí překročit samotnou hodnotu přítlaku ramínka na jehlu.

Jak vám gramofon vydrží déle? Pořiďte si pračku na desky, která s pomocí vody a odsávání odstraní všechny nečistoty.

Čištění gramofonu a gramodesek

V každém případě si pořiďte čisticí sadu ke gramofonu, která vám pomůže prodloužit jeho životnost. Hadříkem z mikrovlákna a speciální tekutinou na vinyl také vždy očistěte povrch vinylové desky předtím, než ji použijete, případně poté, co ji budete ukládat do pouzdra. Využijete také kartáč na gramofonové desky, který odstraní částečky prachu. Ten z gramofonu pravidelně stírejte, usazuje se v drážkách a přehrávač se kvůli tomu rychleji opotřebovává.

Gramofonové desky skladujte v suchu a chladu. Teplotní výkyvy gramodesky zdeformují a kroutí, takže je poté není možné přehrát - vyhněte se proto přímému slunečnímu svitu a blízkosti topení. Gramofonové desky je nutné skladovat ve svislé poloze, aby se vlastní tíhou nedeformovaly a nezvlnily.

Příslušenství

Příslušenství pro gramofony

AV přijímače

Zesilovače

Reprosoustavy a reproduktory

Mixážní pulty

Nejčastější dotazy

Musím si pořizovat předzesilovač? K čemu slouží?

Není-li součástí vámi vybraného gramofonu, pak ano. Integrované předzesilovače ovšem nejsou tak kvalitní. Vyplatí se pořídit si samotný gramofon a předzesilovač v požadované kvalitě si dokoupit.

Kvalitní zvuk nelze zajistit z prvního výstupu, proto je nutné zapojit přídavnou součástku, která slouží k další úpravě signálu.

Je nutné o gramofon nějak pečovat?

Je zapotřebí otírat prach, v případě potřeby budete muset také vyměnit řemínek. Každý výrobce má ovšem stanoven vlastní postup při údržbě gramofonu.